Riziko tzv. energetické chudoby v Německu se zvýšilo. Ukázaly to výpočty ekonomického institutu IW, podle kterých v květnu 2022 musela až čtvrtina (25 %) lidí v zemi utratit více než 10 % z čistého příjmu na energie, zatímco ve stejném měsíci loňského roku to bylo 14,5 % domácností. TASR zprávu převzala z DPA.
„Riziko energetické chudoby se enormně zvýšilo,“ řekl ekonom IW Ralph Henger pro nedělní noviny Welt am Sonntag.
„Cválající ceny energií dostávají soukromé domácnosti pod rostoucí finanční tlak,“ dodal. Lidé se považují za ohrožené energetickou chudobou, pokud musí utratit více než 10 % svého čistého příjmu na topení, teplou vodu, vaření a elektřinu.
Podle výpočtů IW, nízkopříjmové osoby a domácnosti, které jsou v těžkých přechodných fázích, jsou obzvláště postiženy. Patří tam nezaměstnaní, lidé blízko důchodu nebo osamělí rodiče.
Výpočty odhalily, že téměř 65 % lidí z nejnižší příjmové skupiny muselo v květnu utratit více než 10 % svých příjmů na energie. To signalizuje, že mnohým lidem v této skupině už hrozí chudoba.

Henger však upozornil také, že nebezpečí energetické chudoby už sahá i do střední třídy.
Německý kancléř Olaf Scholz vzhledem ke zhoršující se plynové krizi a rostoucím cenám energií pozval na pondělí přední zástupce průmyslu, německé centrální banky i akademiky, aby s představiteli vlády diskutovali o inflaci a opatřeních.