Chcete-li z kohoutku čistou vodu, je třeba si připlatit, tvrdí šéf vodářů

Ceny komodit, jako jsou elektřina, plyn, potraviny, služby, rostou extrémní rychlostí. Ani voda není výjimka. Její zdražování rodiny téměř nepocítili. Modelová tříčlenná domácnost si připlatí 0,25 centu za jeden měsíc za pitnou vodu. Což není až tak tragické.

Generální ředitel Bratislavské vodárenské společnosti Peter Olajoš.
Větší problém s vodou je, že se utrácí. Málo dešťů a zimy téměř bez sněhu Slovensku mohou způsobit nedostatek vody. „Když se podíváme kolem sebe do Česka, Rakouska a Maďarska, kde cena za jeden kubík (1 000 litrů vody) je řádově o 50 až 100 procent vyšší než na Slovensku, tak si myslím, že i na to se musíme připravit, říká generální ředitel Bratislavské vodárenské společnosti (BVS) Peter Olajoš.

Dotklo se zdražování BVS?
Co se týká zdražování, tak myslím si, že na Slovensku a v celé Evropě neexistuje firma nebo jednotlivec, který by to nepocítil. První, co nás zasáhlo v řádově milionech eur, je posun cen elektřiny, kterou ve velké míře využíváme, k tomu, aby naše stroje fungovaly. Minulý rok v létě, kdy jsme dělali první tendr, jsme zaznamenali, že taková klasika, na kterou jsme byli zvyklí, tedy vysoutěžit co nejvýhodnější cenu, ideálně fixní za dodaný kilowatt (kW) na dobu delší než 2 až 3 roky, již nebude možné . Naopak, k našemu překvapení se cena neustále zvyšovala. Snažili jsme se věci korigovat, ale nakonec jsme přistoupili k finálnímu rozhodnutí. V listopadu 2021 jsme cenu zastropovali na úrovni 149,90 eura za kW. Což oproti původním cenám, které byly na úrovni 30,35 eura za kW, je enormní nárůst.

Řekněte, o kolik šlo nahoře stočné a vodní pro běžnou domácnost.
Co se týče vody jako komodity v první řadě je třeba říci, že když se podíváme na spotřební koš domácnosti na Slovensku, tak ve srovnání s elektřinou a plynem nebo i ve srovnání jen s tím, co platíme za kabelovou elektřinu, jsou ceny vody nejnižší široce. daleko. Už jen z toho důvodu, že historicky je vodárenství takzvanou popelkou z hlediska regulace cen jako takových. To byl také jeden z hlavních problémů v BVS. Když jsme přišli jako nový management na sklonku roku 2019, jeden z prvních našich ozdravných kroků bylo, že jsme poprvé po šesti letech zreálnili ceny vodného a stočného. Ostatní vodárenské společnosti na Slovensku každý rok šli přibližně o 3 až 4 procenta nahoru. BVS z neznámých důvodů toto nikdy neudělala. V roce 2021 jsme ceny nezvyšovali vůbec. Pro rok 2022 jsme vyšší náklady museli ve velmi omezené míře promítnout i do našich koncových cen.

V letošním roce v regionu BVS velmi mírně vzrostla cena pitné vody. Pro modelovou tříčlennou rodinu za celý měsíc vzrostla cena za vodní průměrně o 25 centů. Bereme to tak, že pitná voda je komodita, kterou potřebujeme pro svůj život, a tomu by měla odpovídat i její hodnota. Bohužel je třeba se připravit, že s vysokou pravděpodobností bude cena v budoucnosti růst. Děláme vše pro to, abychom hledali vnitřní efektivitu v první řadě u sebe doma. Ale když se podíváme kolem sebe do Česka, Rakouska a Maďarska, kde cena za jeden kubík (1 000 litrů vody) je řádově o 50 až 100 procent vyšší než na Slovensku, tak si myslím, že i na to se musíme připravit.

Stočné se nebude zvyšovat?
Stočné jsme zatím udrželi. I když je třeba říci, že velká část elektrické energie, kterou my spotřebujeme, jde zejména do kanalizace a do čistíren odpadních vod, kde všechna zařízení jdou na elektrickou energii. Tam uvidíme, jak dopadne letos a co vysoutěžíme na další období. Obecně je třeba se připravit, že pár centů, možná euro, si budeme muset připlatit.

Dají se tyto ceny nějak zmáčknout dolů?
Základní otázka je: Co očekáváme od vodárenství? Pokud chceme tentýž standard, který máme dnes, tedy kdykoli a kdekoli na Slovensku si otevřete kohoutek, tak z něj teče hygienicky nezávadná a pitná voda. A kdykoli a kdekoli, kde mají splachovací WC, tak cokoli do něj uložíte se dostane standardním způsobem do kanalizace a pak se pročistí de facto čistá voda a dostane se do přírody, tak i za tyto služby si budeme muset připlatit.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram