Němci očekávají nejhorší. Rusové mohou vypnout plyn již příští měsíc

Německý vicekancelář Robert Habeck má podezření, že Rusko nemusí obnovit dodávky zemního plynu do Evropy přes plynovod Nord Stream 1 po plánované údržbě v červenci. To zkomplikuje vyhlídky na tuto zimu.

Rusko tento měsíc omezilo toky plynu do Německa, Itálie, Rakouska, České republiky a na Slovensko. Členské státy Evropské unie (EU) se přitom snaží do zimy naplnit skladovací zásobníky plynem, který se využívá k výrobě elektřiny, v energetice a k vytápění domácností.

Ruský státní energetický gigant Gazprom připsal snížení dodávek přes Nord Stream 1, který vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa, technickým problémem. Tvrdí, že zařízení plynovodu, které v rámci údržby šlo na renovaci do Kanady, tam uvízlo pro sankce Západu proti Moskvě za její invazi na Ukrajinu. Němečtí lídři toto vysvětlení odmítli a označili redukci dodávek za politický krok.

Habeck, který je také německým ministrem hospodářství a klimatu a je zodpovědný za energetiku, uvedl, že „blokáda“ plynovodu je možná od 11. července, kdy má začít pravidelná údržba. V předchozích letech si tyto práce vyžádaly zavření potrubí na přibližně 10 dní, připomněl.

Gas burning with blue flames on the burner of a gas stove. Concept of carbon footprint and price of natural gas on the market

„Ale vzhledem k vzorci, který jsme viděli, by nebylo tak překvapivé, kdyby se našel nějaký malý technický detail a pak řekli, že to nemohou znovu zapnout, a že něco našli během údržby,“ řekl Habeck na fóru organizovaném novinami Sueddeutsche Zeitung.

„Situace je určitě napjatá,“ prohlásil a zdůraznil důležitost naplnění zásobníků a zprovoznění terminálů na zkapalněný zemní plyn.

Německo v současnosti pokračuje v plnění zásobníků plynem, i když přibližně polovičním tempem než před snížením dodávek přes Nord Stream 1, uvedl Habeck.

Před týdnem Habeck aktivoval druhou fázi německého třístupňového nouzového plánu pro dodávky zemního plynu a varoval, že největší evropská ekonomika čelí „krizi“ a její cíle v oblasti naplnění zásobníků před zimou jsou ohroženy.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram