Hotovostní platby v obchodech se již začínají zaokrouhlovat

Jedno a dvoucentové mince se již začínají při nákupu v hotovosti zaokrouhlovat. Platby do 5 eurocentů se zaokrouhlí na 5 eurocentů. Pokud je výsledná cena nákupu před zaokrouhlením například 3,66 eura, kupující zaplatí v hotovosti po zaokrouhlení 3,65 eura. Jedná se o zaokrouhlování jen fyzicky placené hotovosti. Zaokrouhlování přináší od 1. července novela zákona o cenách.

Při kombinaci platby v hotovosti, platební karty či stravenek se zaokrouhlí jen ta část částky, která připadá na platbu v hotovosti. Bezhotovostní platby budou fungovat jako dosud. Zaokrouhlovat se nebudou ceny jednotlivých položek v obchodech či služeb, ale až konečná částka za celý nákup. Zaokrouhlování je podle České aliance moderního obchodu finančně neutrální, spotřebitelé se nemusí obávat znevýhodnění při platbě v hotovosti. Správnost zaokrouhlení zajistí software pokladen.

Young man carrying a crate with fresh vegetables inside a supermarket

Jednocentové a dvoucentové euromince i nadále zůstávají zákonným platidlem, příjemci plateb je budou nadále povinni přijímat a budou je moci i vydávat při platbách v hotovosti. Zaokrouhlování hotovostních plateb slouží k jejich omezení v oběhu a funguje kromě Slovenska i v dalších pěti zemích eurozóny. Je to Finsko, Nizozemsko, Belgie, Irsko a Itálie.

Nejnovější zprávy

Similar articles