Benzín za 3,5 eura? Americká banka straší předpovědí, co udělá Putin

Největší americká banka JP Morgan prognózuje, že ceny ropy mohou v důsledku nových sankcí, které chystá Západ, vyletět až na úroveň 380 amerických dolarů za barel. Přitom barel ropy Brent se prodává za pouhých 112 dolarů.

Motoristé nejen na Slovensku, ale v celé Evropě cítí nepříjemné zdražení pohonných hmot.

Pokud by se barel ropy Brent prodával za cenu kolem 380 dolarů, benzin a nafta v Česku by stály zhruba 90 korun (3,64 eur) za litr. Na prognózu americké banky upozornil jako první český ekonom Lukáš Kovanda z Trinity bank.

Jak si vybavit levnější plyn? Šéf SZP: Detaily dolaďujeme, vše oznámíme lidem včas
Zprávy si všiml i web Bloomberg.

Přitom pokud by opravdu na ruskou odvetu došlo, dalo by se předpokládat spíše další oslabení české koruny oproti dolaru. V tom případě by se cena pohonných hmot dostala do pásma od 90 do sto korun (4,04 euro) za litr, tvrdí Kovanda.

Na Slovensku by byla situace podobná. Pokud by se přepočítalo přibližně 3,5násobné navýšení cen ropy na slovenské ceny benzínu a nafty, šlo by přibližně o 1,7násobné zvýšení, protože spotřební daň a DPH tvoří z celkové ceny asi polovinu. To znamená, že pokud se v současnosti ceny nejprodávanějšího benzínu a nafty pohybují již téměř na úrovni 2 eur, a předpověď banky by vyšla, nová cena by byla podle hrubého přepočtu byla téměř 3,5 eura.

Gasoline and diesel distributor at the gas station. Gas pump nozzles. Petrol filling gun close-up at the gas station. Colorful Petrol pump filling nozzles. Fuel pump

Skupina G7 jedná o nových sankcích na ruskou ropu. Její cenu chtějí zastropovat do určité úrovni, přičemž tankery, které vyvážejí ruskou ropu do světa za cenu vyšší, než je strop, by nemohly získat pojištění. Pojištění tankerů mají ve velké většině v rukou západní instituce v Británii nebo v Evropské unii, tvrdí Kovanda.

Rusko má letos za ropu značné příjmy, a to z důvodu války, kterou rozpoutalo. \“Takže pokud by v rámci odvety za zastropování vývozních cen snížilo svou denní produkci ropy o pět milionů barelů, což je jeden ze scénářů, který analytici JP Morgan přepočítali, díky růstu cen ropy by jeho rozpočet stále nijak výrazně negativně nepocítil,\“ uvedl Kovanda.

Nejnovější zprávy

Similar articles