Vývoj kurzů přeje rekreantům. Skokanem roku je Turecko, výhodný přepočet je iv Maďarsku

Po dvou opatrných pandemických sezónách se velká část Slováků toto léto plánuje rozcestovat za hranice. V seznamu nejpopulárnějších dovolenkových destinací mezi Slováky nechybí ani letos sousední Česko, Maďarsko, Chorvatsko či Turecko.

Jelikož ani jedna z těchto zemí není v eurozóně, vývoj tamní měny ovlivňuje to, kolik rekreanti v dané zemi v konečném důsledku utratí za nákupy a služby. Tedy to, kolik peněz dostanou v přepočtu za jedno euro.

I v tomto případě doporučujeme upřednostnit platební karty před nošením a zaměňováním větší hotovosti. Nejen z pohledu komfortu a bezpečnosti. Při platbě kartou v zemi mimo eurozónu se totiž výsledná částka přepočítává devizovým kurzem, a ten je pro našince výhodnější, informuje v tiskové zprávě ČSOB banka.

Skokan roku
Euro vůči české koruně ve srovnání s červnem loňského roku oslabilo. To znamená, že za jedno euro dostane rekreant v přepočtu méně korun než loni. Rozdíl je na úrovni 2,87%. Ve prospěch našince se meziročně výrazně změnil kurz maďarského forintu, o 13,35 %.

Všechno nasvědčuje tomu, že tato letní sezóna bude poslední, kdy ještě bude třeba při cestě do oblíbeného Chorvatska počítat s výměnou eur za kuny. Už od ledna 2023 by se mělo stát dvacátou zemí eurozóny platící jednotnou evropskou měnou, což rekreantům na příští léto jednoznačně ušetří přepočítávání. Euro vůči chorvatské kuně oproti loňsku posílilo o 0,4%, díky čemuž rekreanti v této zemi ušetří.

„Skokanem“ roku je z porovnávaných jmen i tuto sezónu turecká lira. Zatímco loni v červnu obdržel Slovák za jedno euro 10,38 TRY, letos je to 17,96 TRY (+73,02%).

Oproti loňsku euro oslabilo vůči měnám exotických asijských destinací. Méně než loni tak dostanou rekreanti v přepočtu za jedno euro v Thajsku (-2,48%), na Filipínách (-2,21%) iv Indonésii (-10,2%).

Stále se však jedná o země se zpravidla výrazně nižší cenovou hladinou než na Slovensku, a to i po těchto změnách kurzu.

Nejnovější zprávy

Similar articles