Tisíc úředníků, 140 milionů eur. Francouzi chtěli mít předsednictví EU lépe než Finové

Na francouzském předsednictví Evropské unie, které v pátek na šest měsíců přešlo do rukou Česka, pracovalo v prvním pololetí letošního roku přes 1 000 diplomatů a úředníků. Paříž na to vyčlenila 140 milionů eur a zorganizovala přes 400 akcí, napsal deník Le Monde.

Na snímku zleva český premiér Petr Fiala, francouzský prezident Emmanuel Macron a švédská premiérka Magdalena Anderssonová během převzetí předsednictví v Radě EU v Madridu 30. června 2022. Česká republika se na šest měsíců stala předsednickou zemí v Radě Evropské unie, štafetu probrala od Francie.

\“Nebylo tak velké jako to německé, ale chtěli jsme mít okázalejší předsednictví než Finsko, kde se všechny akce konaly v hangáru u letiště v Helsinkách,\“ uvedl mluvčí kabinetu. „Francie může být hrdá,“ prohlásila minulý týden předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel téhož dne ocenil „ohromný kus práce“, který Francie provedla.

Francii se v čele EU podařilo odblokovat několik návrhů zákonů, které byly roky na mrtvém bodě, píše Le Monde, který jako příklad uvádí evropskou minimální mzdu nebo i zavedení jednotné nabíječky elektronických přístrojů.

Portrait of serious attractive mature female politician wearing formal jacket and thinking of success

Francouzské předsednictví především ale ovlivnila válka na Ukrajině. Prezident Emmanuel Macron prosazoval „strategický kompas“ a sliboval „jednotnou a suverénní Evropu na vzestupu“. Evropští lídři „díky“ válce na Ukrajině poprvé otevřeli téma zřízení vojenské jednotky rychlé reakce a začali více mluvit o ochraně unijních hranic.

„Všichni teď už souhlasí, že schengenský prostor volného pohybu musí být posílen. Válka nám to ukázala,“ řekl Le Monde jeden z francouzských diplomatů. Hraniční kontroly budou důslednější a dojde ik rozšíření unie biometrické databáze Eurodac.

Co se francouzskému předsednictví naopak nepodařilo dokončit, je zavedení do praxe dohody Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) o minimální 15procentní dani pro velké společnosti. Tento návrh momentálně vetuje Maďarsko.

Nejnovější zprávy

Similar articles