Při koupi notebooku zvažujete různé technické parametry a cenu. Zároveň chcete, aby nejen dobře pracoval, ale aby také vydržel. Jeho služební roky můžete prodloužit právě správnou péčí.
Životnost notebooku ovlivňuje několik faktorů. I proto vám výrobce nikdy přesně neřekne, kolik let právě váš počítač vydrží. Ve zkratce: to, jak dlouho bude notebook sloužit, závisí na:
technické zdatnosti hardwaru v notebooku
typů úkolů, na kterých bude notebook pracovat
jak se s notebookem zachází
A my se budeme věnovat právě poslednímu bodu. Pokud se totiž o svůj notebook správně staráte, výrazně mu prodloužíte životnost.
Baterie notebooku: Zapomeňte na úplné vybití
Možná si ještě pamatujete, že u prvních notebooků se doporučovalo baterii formátovat, tedy úplně ji vybít a poté opět doplna nabít. Toto pravidlo už však neplatí. Současné notebooky s baterií Li-ion tento krok nepotřebují. Spíše naopak. Úplné vybití baterie se nedoporučuje.
TIP: Notebook nepřebíjejte a nabíjejte, až když jeho kapacita klesne pod 25 – 30 %.
Pokud vám na výdrži baterie záleží, můžete si notebooky vybírat také podle množství cyklů, které výrobce udává. Tedy kolikrát se baterie dokáže zcela vybít a nabít. Ke strojům s nejvýkonnějšími bateriemi patří například notebooky Asus.
Notebook raději vypněte
Mnozí si zvykli notebook jen tak zaklapnout a nevypínat jej. Je to sice pohodlné, ale jeho životnosti to neprospívá.
Možná budete argumentovat úsporou času. Ta je však otázná. Při zaklapnutí se notebook dostává nejprve do režimu spánku. Pokud to trvá déle, přechází do hibernace.
V tomto stavu se obsah operační paměti ukládá na pevný disk a v notebooku se vytvářejí zbytečné soubory. Probuzení po hibernaci trvá jednu až dvě minuty, tedy přibližně stejně jako kdybyste notebook opět zapínali.
Kdy notebook raději vypnout než uspat:
při cestě z a do práce
pokud jej budete opět používat po více než hodině
Při přenosu notebook chraňte

Notebooky jsou malé a kompaktní. Lehce se vejdou do batohu i větší kabelky. Při jejich přenosu však buďte obezřetní. Škodí jim větší otřesy a samozřejmě ani rozlitá voda v tašce životnosti notebooku nepomůže.
Svou kompaktností láká uživatele například Macbook, který patří k velmi oblíbeným notebookům nejen díky svým rozměrům, ale také technologickým specifikacím.
Notebookům nesvědčí horka
Výrobci notebooků doporučují nevystavovat počítače teplotám vyšším než 35 stupňů Celsia a nižším než 0. Zima snižuje kapacitu baterie a vyšší teploty zkracují životnost článků.
Notebook se může přehřát iv posteli či při zaníceném hraní her. Pomoci může chladící podložka, která přehřátí zabrání.
Samozřejmostí je u notebooku nejíst ani nepít. Drobky a vylitá tekutina totiž mohou životnost vašeho notebooku okamžitě ukončit. Takže obezřetnost je vždy namístě.