Jednota důchodců trvá na 14. důchodech i mimořádné valorizaci

Jednota důchodců na Slovensku (JDS) trvá na mimořádné valorizaci a také na požadavku vyplatit před Vánocemi tzv.. 14. důchod na kompenzaci zdražování. Uvedla to místopředsedkyně JDS Valéria Pokorná.

\“Jednota důchodců na Slovensku podporuje oprávněné požadavky na 10procentní valorizaci mezd všech zaměstnanců ve veřejné správě, zejména učitelů, ale i mzdy zdravotních sester, lékařů i ostatních zdravotnických povolání, jakož i požadavky Sdružení měst a obcí Slovenska a samosprávných krajů,\“ prohlásila Pokorná .

Podle JDS má vláda dodržet své slovo, pokud slíbila zdravotníkům řešení do 30. června. \“O přiměřenosti a oprávněnosti požadavků všech dotčených zdražováním hovoří i prognózovaný přebytek výběru daní Ministerstva financí SR na rok 2022 ve výši více než dvou miliard eur, na který se ‚vysbírali‘ přes vyšší ceny zboží a služeb všichni občané Slovenska,\“ uvedla Pokorná s tím , že vláda by měla tyto „peníze navíc ze zdražování“ vrátit přes mimořádné valorizace slovenským domácnostem.

JDS upozornila, že domácnosti seniorů se podílely na celkových výdajích a spotřebě v rámci prvního kvartálu 2022 přibližně 20 procenty.

\“Při prognózovaném vyšším výběru o dvě miliardy eur v roce 2022 tak senioři zaplatili a ještě zaplatí ze svých rozpočtů z důvodu zdražování o 400 milionů eur navíc,\“ uvedla Pokorná.

Zástupci penzistů proto požaduje mimořádnou valorizaci osm procent v co nejkratším termínu a také tzv. . 14. důchod před Vánocemi na kompenzaci zdražování. Vláda podle JDS dosud nepřijala dostatečná a přiměřená opatření pro všechny skupiny obyvatelstva.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram