„Důvěra k britské vládě klesla na mimořádně nízkou úroveň,“ řekl místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. navržené podobě považuje za porušení mezinárodního práva.Šefčovič za eurokomisi jedná s Londýnem o věcech týkajících se brexitu.
Jak byste popsali momentální vztahy unie a Británie?
Novou etapu vztahů mezi EU a Spojeným královstvím zarámcovaly klíčové smlouvy, které jsme podepsali. Máme dohodu o vystoupení Británie z unie a její součástí je také severoirský protokol. Ten se stal základem pro smlouvu o obchodu a spolupráci. Samozřejmě, celý systém jsme postavili na důvěře. EU v tom zašla tak daleko, že poprvé v historii souhlasila, aby vnější hranici unie kontrolovaly britské orgány. Působí na ní britští celníci a pohraniční síly, které řeší přepravu zboží z Velké Británie do Severního Irska. Zavázali se, že budou respektovat evropská pravidla. To, že Severní Irsko má nadále přístup na jednotný trh EU, byl výslovný požadavek britského premiéra. Bylo to jediné řešení, které jsme našli, abychom zabránili budování pevné hranice, abychom podpořili irský mírový proces, a zároveň, abychom ochránili evropský vnitřní trh před nekontrolovaným přílivem zboží, které by nebylo procleno a nesplňovalo by standardy EU.
Nefunguje to?
Problémem, který řešíme již více než 1,5 roku je, že důvěra, kterou jsem zmiňoval, se začala naštěbovat krátce po podepsání dohod. Za 18 měsíců nepřišla britská strana s jediným konstruktivním návrhem, kterým by pomohla vyřešit námitky, které sama vznáší proti protokolu. Vláda v Londýně říká, že to, co jsme vyjednali, je najednou nepřijatelné. Namísto toho, abychom společně hledali konstruktivní řešení v souladu s mezinárodním právem, Británie se rozhodla, že vícenásobně poruší uzavřené smlouvy. Už loni v říjnu EU po mé návštěvě Belfastu přišla s velmi konkrétními návrhy, jak manažovat dopady protokolu, které přinesl život. Týkaly se zjednodušení kontroly zboží, které přijíždí do Severního Irska a zůstává tam. Snížili jsme náročnost celních či fytosanitárních kontrol. A řešili jsme i další vlivy brexitu, který je takový, pro jaký se britská vláda rozhodla. Ale místo toho, abychom o těchto návrzích jednali, Londýn přišel se sérií jednostranných opatření. Nimi v podstatě absolutně ničí literu a ducha protokolu a zásadně narušuje celý rámec toho, jak by měly vypadat postbrexitové vztahy.
To vyčtete i nejnovější legislativě, kterou britská vláda předložila, že?
Tímto zákonem Londýn navrhuje, jak porušit evropské právo v zásadě v každém jednom důležitém paragrafu vyjednaného severoirského protokolu. Důvěra k britské vládě klesla na mimořádně nízkou úroveň.
Ale Londýn říká, že stačí udělat několik malých úprav, aby severoirský protokol fungoval.
Člověk nemusí mít vysoké právnické vzdělání, aby viděl, že zákon, který Británie lze přijmout, je v zásadním rozporu se smlouvami, které Londýn podepsal. Tedy is mezinárodním právem. Pro každého, kdo pracuje v oblasti mezinárodního obchodu, je naprosto nepřijatelné, aby Británie rozhodovala o tom, jaké zboží přijdou na evropský trh, a zda budou či nebudou kontrolovány, a jaké standardy budou splňovat. EU na to reaguje takříkajíc paralelním přístupem. Na jedné straně jsme zahájili právní řízení proti Spojenému království, abychom ochránili jednotný trh. Ale zároveň jsme zdůraznili, že dveře unie pro jednání jsou stále otevřené. Zmíněné návrhy z loňského října jsme představili v takové formě, že obsahují konkrétní legislativní text. Už jsme v minulosti jsme vyřešili dodávky léků do Severního Irska. I v případě fytosanitárních kontrol a celních řízení umíme navržené věci zrealizovat prakticky okamžitě. Potřebujeme k tomu politickou vůli v Londýně. Británie by nám také konečně měla umožnit přístup ke svým databázím, abychom uměli kontrolovat, co se děje. Ať už bychom to dělali z Bruselu nebo prostřednictvím pár lidí, které máme v Severním Irském. Představili jsme také to, jak by měla vypadat deklarace na převoz zboží. Vešli jsme ji na 2,5 strany. Celý proces to zásadně zjednoduší a hovoříme o absolutním minimu kontrol, které by se týkaly zboží považovaného za rizikové.

Směřují EU a Londýn k obchodní válce?
Uvidíme, jaký bude v Británii další osud předloženého zákona, který se týká severoirského protokolu. Víme, že v obou komorách parlamentu se o něm živě diskutuje ao legislativě se debatuje iv rámci vládnoucí Konzervativní strany. EU udělá maximum proto, aby byla připravena k jednání s britskou stranou.