Assange se odvolal proti svému vydání do USA

Zakladatel organizace WikiLeaks Julian Assange se v pátek odvolal proti rozhodnutí o svém vydání z Británie k trestnímu stíhání do USA. Americkou žádost o Assangeovu extradici schválila v červnu britská ministryně vnitra Priti Patelová, informuje agentura AFP.

Australan Assange, který bude mít 3. července 51 let, je již od roku 2019 zadržován v přísně střežené věznici Belmarsh nedaleko Londýna.

Patelová schválila žádost o Assangeovo vydání do USA 17. června, přičemž lhůta pro podání odvolání byla 14 dní. Zdroje z britské justice pro AFP potvrdily, že odvolání bylo doručeno během pátku. Bližší podrobnosti o podané žádosti zatím nejsou známy.

Před sídlem britského resortu vnitra v Londýně se v pátek konala demonstrace Assangeových stoupenců, kteří požadovali jeho propuštění na svobodu. Mezi desítkami demonstrantů byla i Assangeova manželka Stella, která už po rozhodnutí ministryně Patelové avizovala, že boj proti jeho vydání do Spojených států bude pokračovat.


„Ještě jsme nepřijeli na konec cesty. Budeme bojovat. Využijeme všech možností odvolání,“ prohlásila právnička Stella Assangeová, která je součástí týmu manželových právníků. Se zakladatelem WikiLeaks se sezdala v březnu v londýnském vězení.

Modern surveillance video cameras, metal mesh and lighting

Rozhodnutí britské ministryně předcházel několikaletý spor před britskými soudy, které nakonec nenašly důvody bránící extradici.

Spojené státy žádají o vydání Assangea v souvislosti s obviněními ze spiknutí, nelegálního proniknutí do vládních počítačů a porušení zákona o špionáži v souvislosti se zveřejněním tajných dokumentů týkajících se válek v Afghánistánu a Iráku.

Assange všechna obvinění odmítá a trestní stíhání vedené vůči němu v USA označuje za politicky motivované. Jeho stoupenci ho považují za hrdinu, který nespravedlivě trpí za uplatňování svobody projevu a tisku. V případě usvědčení ze vznesených obvinění může strávit v americkém vězení i desítky let.

Nejnovější zprávy

Similar articles